چگونه به روش طبیعی از بارداری جلوگیری کنیم ؟

به گزارش سایت همسران جلوگیری طبیعی از بارداری در حین رابطه (Withdrawal Method) یکی از رایج‌ترین روش های پیشگیری طبیعی از بارداری است. در این روش فقط کافیست آلت مرد در هنگام انزال خارج از واژن باشد تا اسپرم به داخل واژن نریزد. در ادامه مطلب اطلاعات بیشتری از این روش جلوگیری خدممتان ارائه می شود.

پیشگیری طبیعی از بارداری به روشهایی گفته می شود که برای تعیین زمان تخمک گذاری عواملی مثل تغییر ترشحات واژن، دمای بدن و سیکل قاعدگی در نظر گرفته می شوند. با استفاده از روشهای طبیعی پیشگیری از حاملگی، بدون مصرف هیچ وسیله یا دارویی تلاش می شود از لقاح تخمک و باروری آن توسط اسپرم جلوگیری شود. در پیشگیری طبیعی، زمان تخمک گذاری مشخص می شود تا نزدیکی بین زوجین در این زمانها صورت نگیرد.

پیشگیری طبیعی چیست؟

جلوگیری طبیعی از بارداری یعنی خالی کردن مایع منی در بیرون واژن! این روش کاملا ابتدایی و ساده است که احتمال بارداری در آن زیاد است. اما برخی افراد به دلایلی این روش را انتخاب می کنند اما مسائلی وجود دارد که بهتر است به آن توجه کنند.

یکی از روش های جلوگیری از بارداری، جلوگیری طبیعی است که به چند روش همزمان انجام می شود. اولین روش آن خالی کردن مایع منی در بیرون واژن است. خارج کردن آلت تناسلی و خالی کردن مایع منی بیرون از واژن از ورود اسپرم به رحم و بارداری جلوگیری می کند. دومین روش جلوگیری طبیعی استفاده از تقویم قاعدگی برای تعیین روز تخمک گذاری و عدم نزدیکی و یا استفاده از دیگر روش های پیشگیری در آن زمان است. با ماشین حساب تخمک گذاری یک زن روز تخمک گذاری خود را بدست بیاورید.

فواید جلوگیری طبیعی از بارداری

استفاده از این روش آسان، راحت و بدون هزینه است. نیاز به نسخه ندارد و در کنار روش های دیگر، احتمال بارداری را خیلی کم می کند. عوارض برخی دیگر از روش های جلوگیری از بارداری مانند تهوع، افزایش وزن و … را ندارد. پیشنهاد می کنم مطلب بهترین روش جلوگیری از بارداری را بخوانید.

معایب جلوگیری طبیعی از بارداری

جلوگیری طبیعی از بارداری مانند روش های دیگر جوابگو نیست و 4 نفر از هر 100 نفر با این روش باردار می شوند. در صورتی که در مقایسه با روش های دیگر مثل قرص های ضد بارداری این عدد 1 در 100 نفر است. بهتر است با قرص های ضدبارداری یاز و قرص یاسمین آشنا شوید.. این روش باعث جلوگیری از انتقال بیماری ها و عفونت های جنسی نمی شود. نیاز به قدرت تحمل زیاد به خصوص در مردان دارد! برای همین برای افرادی که تمرین نداشتند توصیه نمی شود!!! بهتر است بدانید احتمال بارداری با پیشاب وجود دارد برای همین از این نظر هم جلوگیری طبیعی احتمال شکست بالایی دارد.

شاید این مطالب را نیز بپسندید  عدم توانایی افراد در ایجاد حس برانگیختگی:ناباروری

دلیل انتخاب جلوگیری طبیعی

در مقایسه با سایر روش های جلوگیری از بارداری، جلوگیری طبیعی دردسری ندارد و عوارضی را برای فرد ایجاد نمی کند، مانند قرص نیاز به یادآوری روزانه ندارد و حساسیتی (مانند کاندوم برای بعضی از افراد) ایجاد نمی کند. برای همین با وجود احتمال موفقیت کمتر نسبت به سایر روش ها، خیلی از افراد از آن به عنوان روش جلوگیری از بارداری استفاده می کنند.

در روش جلوگیری از بارداری به چه چیزی دقت کنیم؟

اگر جلوگیری طبیعی از بارداری را به عوان روش پیشگیری انتخاب کردید، بهتر است کارهای زیر را انجام دهید:

 • حواستان به علائم تخمک گذاری باشد. حدود یک روز قبل از زمان تخمک گذاری حرارت بدن بالا می رود با بررسی حرارت بدن در طول ماه می توانید روز تخمک گذاریتان را بفهمید. هم چنین در زمان تخمک گذاری ترشحات واژن چسبنده و ژلاتینی رنگ خواهند شد. تمامی نشانه های تخمک گذاری را در مطلب آن بخوانید.
 • بهتر است قبل از استفاده از جلوگیری طبیعی تمرین داشته باشید تا قبل از انزال، آلت تناسلی را بیرون بکشید.
 • بهترین راه این است که این روش را با روش های دیگر استفاده کنید مثل قرص، کاندوم، حلقه واژینال و … کاندوم بهترین روش مورد استفاده با روش طبیعی است چون نه تنها از بارداری بلکه از انتقال بیماری های مقاربتی هم جلوگیری می کند. متاسفانه به دلیل عدم آگاهی افراد از روش های انتقال بیماری های مقاربتی ، این بیماری ها روز به روز در حال گسترش هستند.
 • مایع منی نباید به بالای واژن هم برسد چون ممکن است به داخل واژن برود و بارداری اتفاق بیفتد.

 

اگر روش جلوگیری طبیعی موفق آمیز نبود باید از روش های اورژانسی استفاده کنید این روش ها تا 5 روز بعد از رابطه جنسی محافظت نشده از بارداری جلوگیری می کنند. در روش جلوگیری اورژانسی از بارداری هر چه زودتر اقدام به خوردن قرص اورژانسی بکنید، شانس موفقیت بیشتری دارید. اما بهتر است قبل از استفاده با عوارض قرص اورژانسی آشنا شوید.

شاید این مطالب را نیز بپسندید  از کجا بفهمیم بارداریم ؟

در روزهای تخمک گذاری که فرد در بالاترین سطح باروری خود قرار دارد جلوگیری طبیعی از بارداری توصیه نمی شود زیرا بیشترین احتمال شکست وجود دارد. برای بارداری یک اسپرم هم کافی است و در پیش آب هم ممکن است اسپرم وجود داشته باشد. اگر شما سیکل قاعدگی نامنظم دارید، این روش برای شما مناسب نیست زیرا روز های باروری سخت مشخص می شوند. برخی افراد از دوش واژینال برای خارج کردن اسپرم از واژن استفاده می کنند که راه بسیار اشتباهی است و نه تنها باعث خالی شدن واژن نمی شود بلکه احتمال ابتلا به عفونت های واژینال را هم زیاد می کند.

جلوگیری از بارداری به روش طبیعی در زمان شیردهی

جلوگیری طبیعی از بارداری با اقدام به برقراری رابطه جنسی در زمان شیردهی یکی دیگر از انواع روش های طبیعی پیشگیری است. البته در نظر داشته باشید که فقط در 6 ماه اول شیردهی و در صورتی که کودک تنها از شیر مادر تغذیه می کند، وضعیت بدن زنان در حالتی نیست که بتوانند مجددا وضع حمل کند. به همین خاطر سیکل قاعدگی و تخمک گذاری نیز به حالت نرمال بازنگشته است و نیازی به استفاده از روش های جلوگیری نیست. این روش جلوگیری از بارداری طبیعی نسبت به روش قبلی موثرتر است و در 98 درصد موارد از بارداری جلوگیری می کند. در ادامه به مزایا و معایب این روش اشاره خواهیم کرد:

مزایای پیشگیری طبیعی از بارداری در زمان شیردهی

 • عوارض داروهای هورمونی را ندارد.
 • هزینه ای ندارد.
 • جلوگیری در این روش موقتی و کوتاه مدت است.
 • لذت جنسی را کاهش نمی دهد.
 • خونریزی بعد از زایمان را کم می کند.

معایب جلوگیری طبیعی از بارداری در زمان شیردهی

 • برای مادرانی که توانایی شیردهی کامل نوزاد را ندارند، موثر نیست.
 • نوزاد نباید بجز شیر مادر تغذیه دیگری داشته باشد.
 • باید هر 4 ساعت یکبار در روز و هر 6 ساعت در شب شیردهی به نوزاد انجام شود.
 • تنها تا 6 ماهگی نوزاد و اولین پریود تاثیرگذار است.
 • باید برای جبران خشکی واژن از ژل روان کننده (لوبریکانت) استفاده کرد.
شاید این مطالب را نیز بپسندید  چگونه می توان بعد از رابطه جنسی از بارداری جلوگیری کرد؟

نکات مهم در روش جلوگیری طبیعی از بارداری در زمان شیردهی

 • انجام این روش برای زنان متفاوت است، زیرا میل جنسی در زنان مختلف متفاوت است. پس زوجین باید برای شروع روابط زناشویی باهم توافق داشته باشند.
 • زمان شروع این روش معمولا بین 2 تا 3 هفته بعد از زایمان و پس از کاهش خونریزی های زنانه است.
 • در صورت وجود بخیه در محل زایمان باید تا زمان بهبودی کامل، این روش را به تاخیر انداخت.
 • بانوانی که در این مدت زمان نزدیکی داشته اند، نباید به دنبال روش های دیگر پیش گیری باشند. چرا که استفاده از هورمون هایی که در قرص های پیشگیری است، ممکن است بر طعم شیر و سلامت کودک تاثیر منفی بگذارد.

روش های خانگی جلوگیری از بارداری

در این روش، از گیاهان دارویی برای جلوگیری از حاملگی استفاده می شود. روشهای خانگی پیشگیری از بارداری بدون هیچ گونه عارضه ای هستند. این روشهای طبیعی پیشگیری، برای قرنها مورد استفاده بوده اند. از مهمترین گیاهان دارویی که برای پیشگیری از بارداری ناخواسته به کار می روند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جعفری: خانمهای جوان می توانند آن را به صورت دمنوش یا چای مصرف کنند.

پوست ریشه گیاه پنبه: مصرف روزانه 2 لیوان چای ریشه های گیاه پنبه می تواند به خانمها در جلوگیری از بارداری بعد از نزدیکی کمک کند.

گلپر: گلپر باعث تحریک انقباضات رحم می شود. بر اساس طب سنتی، زنان باید دو هفته قبل از نزدیکی گیاه گلپر را مصرف کنند.

مصرف میوه هایی مانند انجیرخشک، پاپایا و زرد آلوی خشک: این میوه ها هم خاصیت ضد بارداری دارند و هم باعث سقط جنین می شوند. پس در صورت بارداری به هیچ وجه از این میوه ها استفاده نکنید.

دانه هویج وحشی: این یک داروی ضد بارداری قوی و روش بسیار مطمئنی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته است. بهتر است دانه هویج وحشی با مقدار زیادی آب ترکیب و به صورت منظم مصرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =