تهیه و تنظیم این مطلب در سایت همسران
آموزش زناشویی
#آیا #خانمهای #باردار #میتوانند #سفر #کنند

طاهره افتخار در رابطه با خانه تکانی کردن خانم های باردار گفت: طبیعی است که افراد باردار در این دوران نباید کارهای سنگین انجام دهند مثلا شیشه نباید پاک کنند به این دلیل که در این دوران حجم شکمشان زیاد است و مقداری افزایش وزن پیدا می کنند وبه دلیل این افزایش وزن کمرشان مقداری قوس پیدا می کند و در نهایت نگه داشتن تعادل برایشان مشکل می شود و به این دلیل که احتمال سقوط در آنها هنگامی که به بالای چهارپایه و نردبان می روند،بیشتر می شود

وی تاکید کرد: در ماه های آخر بارداری سقوط می تواند باعث جدا شدن جفت و خونریزی و پاره شدن کیسه آب بشود، پیامدهایی که ممکن است امکان جبران آنها وجود نداشته باشد. 

این متخصص زنان گفت: اگر فرد بیماری زمینه ای مثل فشار خون و بیماری قلبی داشته باشد،محدودیتهای دوچندانی برای فعالیت های خانم باردار ایجاد می کند،در کل افراد باردار باید به قدری کار کنند که باعث خستگی شدید و تنگی نفس نشود و نکته دیگر این است که بار سنگین هم نباید حمل کنند که در دراز مدت عوارض زیادی برای فرد ایجاد می کند. 

وی در ادامه افزود: خانم های حامله در حالت نرمال تنگی نفس دارند به این دلیل که فضای تهویه ریه در آنها نسبت به افراد عادی کمتر است در نهایت حجم هوایی که در حالت نرمال جاریست در افراد حامله کمتر است و نفس کشیدن با زحمت صورت می گیرد، حال استفاده از شوینده ها مثل وایکتس و … به این تنگی نفس دامن می زند .نکته حائز اهمیت این است که این مواد سمی و خطرناک هستند و می تواند باعث بروز آسم هم شود.هم چنین اگر در فضاهایی که این مواد مصرف شده حضور بیابند هم تنفس برایشان سخت می شود. 

افتخار در رابطه با سفر در خانم های باردار گفت:اگر فرد باردار سالم باشد و بیماری و مشکل خاصی مثل فشار خون،تهدید به سقط و … نداشته باشد.اگر سفر زمینی باشد زمان بیشتری را باید نشسته سر کند و احتمال اینکه خون در اندام تحتانی شان دچار اسپاسم شود افزایش می یابد و جریان خون در آنها سفت می شود و خطر لخته شدن خون در آنها بیشتر می شود.توصیه این است که اگر در مسافرت هردو ساعت بایستند و پایشان را دراز کنند و راه بروند و بهتر است که از جوراب واریس استفاده کنند. 

این متخصص زنان در ادامه در رابطه با سفرهای هوایی در افراد باردار گفت: در مسافرت های هوایی داخلی که در ایران است به این دلیل که ارتفاع پرواز کم است خطر کمتری وجود دارد، اگر مسافرت هایی دارند که ارتفاع پرواز زیاد است،ممکن است مسائلی از قبیل کمبود اکسیژن پیش بیاید. 

وی اظهار کرد: اگر به زمان زایمان نزدیک هستند بهتر است ازسفر اجتناب کنند. 

افتخار در رابطه با تغذیه افراد باردار درایام نوروز گفت:افراد باردار به صورت نرمال بین یازده تا پانزده کیلو افزایش وزن پیدا می کنند،تفاوت چندانی بین میزان کالری دریافتی فرد باردار و غیر باردار نباید وجود داشته باشد و این طرز فکر که افراد باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند اشتباه است. 

وی در ادامه گفت:مصرف آجیل بیش از حد در عید در این افراد باعث دریافت کالری اضافی و در نهایت افزایش وزن می شود که این افزایش وزن اگر از حد معمول بیشتر شود باعث می شود تا بعدها هم حتی باقی بماند. 

افتخار،عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد که :خانم های باردار مشکلات گوارشی هم دارند،تخلیه معده هم با کندی صورت می گیرد، دچار نفخ می شوند ،ممکن است وقتی در خوردن زیاده روی کند این علایم در آنها تشدید شود . 

وی گفت:افراد باردار باید شب ها غذای سبک بخورند و از خوردن مواد غذایی سنگین بپرهیزند،تا بتوانند خواب خوبی داشته باشند و احساس خستگی و ضعف در روز نکنند. 

وی تاکید کرد:در مصرف آجیل باید مراقب باشند به دلیل نمکی که در آجیل وجود دارد که ممکن است باعث ورم کردن شود و راه رفتن هم با مشکل روبرو می شود و در اثر این چاقی زایمان سخت تری هم دارند. 

به گزارش سلامت نیوز،افتخار در پایان تاکید کرد:توصیه می شود در ایام نوروز رژیم غذایی متعادل و سالمی را در پیش بگیرند ومقدار معینی از آجیل مثلا یک فنجان در روز بخورند،هرم غذایی را رعایت کنند و در صرف مواد غذایی زیاده روی نکنند و از خوردن کالری اضافی اجتناب کنند .

محتوای سایت آموزش مسایل جنسی و زناشویی همسران از سایت های مختلف که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند گرد آوری شده , اما داری محدودیت سنی زیر 18 سال می باشد و فقط در جهت رفع مشکلات زناشویی زوج ها نوشته شده است . در صورتی که زیر 18 سال دارید این سایت را ترک نمایید .

شاید این مطالب را نیز بپسندید  زن و شوهر های ایرانی چرا به هم خیانت می کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =