Written By زینب فنونی
دسته بندی ها:

تهیه و تنظیم این مطلب در سایت همسران به نقل از
.

قرص ضدبارداری به دسته ای از داروهای خوراکی به صورت قرص گفته می شود که برای جلوگیری از حاملگی استفاده می شوند. این داروها از پرکاربردترین شیوه های جلوگیری از بارداری در سرتاسر دنیا می باشند و نقشی انقلابی در جامعه انسانی داشته اند.

قرص های ضد بارداری علاوه بر جلوگیری از حاملگی برای منظورهای دیگر هم استفاده می شود. من جمله:

انواع مختلفی از قرص های ضد بارداری وجود دارد مانند قرص های ال دی، قرص های اچ دی، مارولین و … که هر یک علاوه بر پیشگیری از بارداری برای موارد زیر نیز استفاده می شوند.

تنظیم قاعدگی های نامنظم

کاهش نشان های سندروم قبل از قاعدگی( PMS)

درمان اکنه و هیرسوتیسم( رشد مو در نواحی غیر طبیعی و مردانه) و آلوپسی( ریزش مو )

درمان کیست های تخم دان، بارداری های خارج رحمی، بیماری التهابی لگن( PID) و اندومتریوز

درمان دیسمنوره( قاعدگی های دردناک) و منوراژیا( پریودهای سنگین و دفع حجم زیادی خون)

 

قرص های ضد بارداری چطور عمل می کنند؟

قرص های ترکیبی به دو شیوه عمل می­ کنند:

مانع تخمک­ گذاری بدن می­ شوند. به این معنی که تخم­دان در هر ماه تخمک ازاد نمی­ کند.

ماد ه ­­ مخاطی دهانه­­ رحم را سفت ­تر می کند. بطور طبیعی این ماده در نزدیکی دهانه­ رحم جریان دارد و به وارد شدن اسپرم داخل رحم کمک می ­کند؛ در نتیجه رحم می­ تواند تخمک را بارور کند. ولی در نتیجه استفاده داروهای ضد بارداری این ماده­ مخاطی محکم شده، مانع رسیدن اسپرم به رحم می ­شود.

قرص های پروژسترون به شیوه ­های مختلفی کار می­ کنند. بطور عمده ماده ­ مخاطی دهانه ­ رحم را سفت می­ کنند یا باعث کاهش ضخامت لایه­ ی مخاطی سطحی رحم می شوند. چنانچه این لایه نازک­تر باشد، کاشته شدن تخمک مشکل ­تر و مانع از بارداری می­ شود.

 

قرص های ال .دی و اچ. دی

قرص جلوگیری از بارداری ال دی ( LD) و اچ دی( HD) حاوی ترکیبی از هورمون های زنانه (اتینیل استرادیول و لوونورژسترل) است که مانع از تخمک گذاری و رها شدن هورمون های زنانه( رها شدن یک تخمک از یک تخم دان) می شود.

 

تفاوت قرص ال دی و اچ دی

تفاوت قرص ال دی و اچ دی، در ترکیبات آن نیست، بلکه ازنظر مقدار( دوز) هورمون ها متفاوت هستند. همانطور که می بینید، دوز قرص اچ دی، نزدیک به 2 برابر دوز قرص ال دی می باشد.

قرص LD که دارای 30 میکروگرم اتینل استرادیول و 0.15 میلیگرم لونورژسترول می باشد.

قرص HDکه دارای 50میکروگرم اتینل استرادیول و 0.25 میلیگرم لونورژسترول می باشد.

 

فواید قرص های ضدبارداری

مهار تخمک گذاری:دو نوع هورمون در این قرص ها وجود دارند به نام های استروژن و پروژسترون. این هورمون ها مانع رشد تخمک در هر ماه می شوند.

پوشش داخلی رحم را طوری تغییر می دهد که حتی اگر تخمکی ازاد شود، نتواند در رحم به رشد خود ادامه دهد.

ترشحات مخاطی دهانه رحم را غلیظ تر کرده و وارد شدن اسپرم به آنرا مشکل تر می کنند.

کاهش خطر سرطان تخم دان و رحم

کاهش علایم سندرم قبل از قاعدگی

کاهش خطر ابتلا به ام اس 

جلوگیری از ریزش مو 

درمان کننده زنان مبتلا به پراشتهایی عصبی( بولیمیا)

مراقبت دربرابر بیماری های عفونی و التهابی لگن خاصره و بیماری های خوش خیم پستان

مراقبت در مقابل کم خونی فقر آهن به دلیل کم شدن حجم خون قاعدگی 

کاهش میزان بارداری های بیرون از رحم

منظم تر شدن قاعدگی و کاهش دردهای این دوران

کمک به درمان جوش های صورت

بهتر شدن بیماری روماتیسم مفصلی

 

زمان و روش استفاده از قرص های ضد حاملگی

شخص باید در نخستین فرصت( 24 ساعت اول بعد از مقاربت و نهایتا تا 120 ساعت)، قرص ها را استفاده کند:

قرص های LD:4 عدد قرص LD و 12 ساعت بعد 4 عدد دیگر

قرص های HD:2 عدد قرص HD و 12 ساعت بعد 4 عدد دیگر

قرص های تری فازیک:2 عدد قرص سفید رنگ و 12 ساعت بعد 2 عدد دیگر

قرص های پروژسترونی:2 عدد باهم( نیازی به تکرار ندارد)

 

استفاده قرص های ضد حاملگی برای چه کسانی پرخطر است؟

خانم های حامله

خانم هایی که چاقی مفرط دارند

خانم هایی که سیگار استفاده می کنند و بیش از ۳۵ سال سن دارند

خانم هایی که مبتلا به ترومبوز، سکته مغزی یا مشکل قلبی بوده اند و یا پیش از 45 سالگی لخته خونی داشته اند

خانم هایی که استفاده کننده های داروهای خاص هستند

زنانی که دارای میگرن شدید هستند

– خانم هایی که بیماری خاصی مثل سرطان پستان ، دیابت، بیماری های کبدی و … دارند.

 

قرص اورژانسی

قرص اورژانسی، یکی از انواع قرص هایی است که برای جلوگیری از حاملگی استفاده می شود. البته کاربرد آن برای زنانی است که روابط جنسی محافظت نشده داشته اند یا شیوه هایی که در طول ارتباط بکار برده اند، موفق نبوده است. درواقع، استفاده قرص اورژانسی به زمان هایی ویژه اختصاص دارد و راه حلی عمومی برای جلوگیری از حاملگی نیست. قرص اورژانسی با به تاخیر انداختن تخمک گذاری به جلوگیری از حاملگی کمک می کند.

 

عملکرد و روش استفاده قرص اورژانسی

لوونورژسترول که قرص آن با عنوان لنووُل شناخته می شود، به صورت موقت، مانع از رها شدن تخمک ها می شود و باروری را متوقف می کند یا سبب جلوگیری از قرار گرفتن تخمک های بارورشده در رحم می شود.

نحوه استفاده قرص اورژانسی به اینصورت است که باید یک عدد قرص با دُز مصرفی معلوم استفاده کرد. اثربخشی لووتورژسترول به زمان استفاده وابسته است. هر چه قدر زودتر این قرص خورده شود، امکان جلوگیری از حاملگی بیشتر خواهد بود. درواقع باید آنرا در اسرع وقت استفاده کنید؛ یعنی ظرف ۷۲ ساعت بعد از ارتباط  جنسی حفاظت نشده. در اینصورت امکان جلوگیری از حاملگی به ۹۰ درصد می رسد.

از قرص اِلا( الاوان) هم تا ۱۲۰ ساعت پس از رابطه ی جنسی میتوان استفاده کرد. الا هم به صورت یک قرص با یک دُز مصرفی معلوم استفاده می شود.

 

قرص های تری فازیک( سه مرحله ای):

قرص های تری فازیک( سه مرحله ای) هم یکی دیگر از روش های مؤثر در جلوگیری از حاملگی محسوب میشوند و به دلیل برخورداری از مقادیر هورمون در 3 رنگ متفاوت در داروخانه ها قابل عرضه می باشند.

 

شیوه استفاده قرص تری فازیک

قرص های تری فازیک( سه مرحله ای) هم باید دیگر قرص ها از همان روز آغاز به صورت منظم و بدون وقفه مورد استفاده قرار گیرند.

 

در صورت فراموش کردن استفاده قرص ضد بارداری

درصورتی که پیش از۱۲ ساعت از زمان دائمی، خوردن قرص را به یاد آورید، سریعاً یک قرص استفاده کنید.

درصورتی که بعد از ‍۱۲ساعت به یاد آوردید که یک قرص ضد بارداری یا بیش تر را فراموش کرده اید، استفاده دیگر قرص ها را ادامه داده و قرص های فراموش شده رامصرف نکنید. در عوض بخاطر پیشگیری از بارداری نا خواسته مسلما بطور همزمان با استفاده دیگر قرص ها از روش دیگری، مثل کاندوم، استفاده کنید.

 

فواید قرص جلوگیری از حاملگی تری فازیک

کیست خوش خیم و سرطان تخم دان همراه با استفاده قرص های تری فازیک کاهش می یابد.

کاهش میزان غدد خوش خیم سینه

خونریزی قاعدگی در خانم هایی که از قرص های تری فازیک استفاده می کنند به مراتب کم تر است.

این قرص ها در کم خونی هم بسیار تاثیرگذار می باشند.

با استفاده قرص های تری فازیک میتوان از دردهای دوران قاعدگی کاست.

بیماری های التهابی لگن هم در زمان استفاده قرص تری فازیک کم تر دیده می شوند.

 

موردهای احتمال حاملگی در قرص تری فازیک

در موردهای زیر علاوه بر قرص تری فازیک ازطریق مطمئن دیگری جهت جلوگیری از حاملگی استفاده نمائید:قرص های پیگیری از حاملگی تری فازیک به صورت نامنظم استفاده شوند.

بروز علایمی مثل اسهال و استفراغ به صورت شدید و مکرر استفاده آنتی بیو تیک هایی مثل آمپی سلین، تتراسایکلین استفاده داروهای ضد سل و تشنج زنانی که سیگاری بوده و سنی بالاتر از ۳۵ سال داشته و سابقه ایجاد لخته خونی، سرطان رحم و سرطان لایه داخلی رحم را دارند، بهتر است شیوه دیگری را برای جلوگیری از حاملگی امتحان کنند.

مواردی که امکان دارد توصیه به عدم دریافت قرص های تری فازیک شوند.قرص های تری فازیک ممکن است با بیماری قلبی – عروقی مانند فشارخون بالا و انسداد رگ ها هم رابطه داشته باشد.خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان، ۱۰ سال بعد از قطع استفاده آن بیش از زنانی که اصلا قرص استفاده نکردند نیست.

 

مراقبت های ویژه در موقع استفاده قرص تری فازیک

خانم هایی که بطور منظم از این قرص ها استفاده می کنند باید تحت معاینات بالینی مانند اندازه‌گیری وزن و فشارخون، معاینه سینه و لگن و لمس کبد در ابتدا، ۳ ماه بعد از آغاز قرص تری فازیک و بعد از آن یکبار در سال قرار گیرند.پاپ اسمیر در شروع استفاده قرص تری فازیک ضرورت دارد.مصرف قرص تری فازیک بررسی پیشینه دیابت بارداری ، چاقی، قند خون و چربی ها در سنین بالای ۳۵ سال الزامی است.

 

قرص های تک هورمونی( دوران شیر دهی)

یکی از روشهای مناسب جهت جلوگیری از بارداری در مادران شیرده قرص های لاینسترنول می باشد، که ترجیحاً بهتر است در شش ماه اول پس از زایمان استفاده شوند، به این شرط که شیر خوار به جز شیرمادر از هیچ مدل نوشیدنی یا غذای دیگری( حتی آب) استفاده نکند. باید دانست که استفاده قرص شیردهی( لاینسترنول) ترشح شیر را کاهش نمی دهد.

 

فواید استفاده از قرص ضد حاملگی ویژه زمان شیردهی

این نوع از قرص ضدبارداری بخاطر ساده تر بودن ترکیبی که دارند بر کم و کیف شیرمادر تأثیری نمی گذارند. پس میتوان با فکر اسوده تری از این قرص ها استفاده کرد. این نوع قرص ضدبارداری چنانچه به گونه مستمر استفاده شود میتواند بالای ۹۹ درصد از حاملگی مادران شیرده جلوگیری کند و درصورتی که بطور معمول استفاده شود تا ۹۵ درصد میتواند در پیشگیری از حاملگی در این دوران مؤثر واقع شود.

بعلاوه این قرص ها نه تنها زیان جدّی بهمراه ندارند بلکه میتوانند سبب کاهش عارضه های پوست و مو و کاهش احتمال خطر ابتلا به انواع سرطان ها شوند. البته در هفته های نخست استفاده امکان دارد عوارضی هم چون لکه های پوستی ایجاد کنند که در این مورد میتوان با مراجعه به پزشک متخصص و احتمالاً تعویض مارک قرص ها این مشکل را رفع کرد. اگرچه این مشکلات مقطعی است و بعد از چند وقتی از بین خواهد رفت.

 

روش استفاده قرص ضدبارداری در زمان شیردهی

استفاده این قرص ها معمولاً شش هفته بعد از زایمان و با گذشت پنج روز از قاعدگی شروع می شود. درصورتی که نخستین قاعدگی بعد از زایمان قبل از هفته ششم رخ داد باید از نخستین روز خونریزی استفاده قرص را شروع کرد.

این قرص ها باید هر روز و در ساعتی خاص بطور مرتب و مستمر خورده شوند و نباید وقفه ای میانشان بیفتد. بعد از میل کردن وعده شام، قبل از خوابیدن بهترین دوران برای استفاده این قرص است. چنانچه بر اثر فراموشی یا مثل آن وقفه ای در استفاده قرص ضدبارداری ایجاد گردید باید همان موقع استفاده گردد و تا دو شب متوالی هر شب دو عدد استفاده شود.

همچنین در اینصورت استفاده از روش های دیگر جلوگیری از حاملگی( مثل کاندوم) توصیه می گردد. این روند باید بطور مستمر ادامه یابد تا اطمینان کامل از عدم حاملگی حاصل شود. هرقدر در نظم و تداوم استفاده قرص کوتاهی و بی دقتی صورت گیرد احتمال حاملگی افزایش خواهد یافت. روند استفاده منظم قرص باید دست کم تا شش ماه ادامه پیدا کند.

 

موارد منع استفاده قرص های زمان شیردهی:

حاملگی

بیماری شدید کبدی یا سابقه بیماری کبدی( در صورتی که نتیجه آزمایشات کبدی به وضعیت طبیعی برنگشته باشد.)

سرطان سینه و کلیه سرطانهای وابسته به هورمون

خون ریزی رحمی با دلایل ناشناخته

سابقه حاملگی بیرون از رحم

محتوای سایت آموزش مسایل جنسی و زناشویی همسران از سایت های مختلف که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند گرد آوری شده , اما داری محدودیت سنی زیر 18 سال می باشد و فقط در جهت رفع مشکلات زناشویی زوج ها نوشته شده است . در صورتی که زیر 18 سال دارید این سایت را ترک نمایید .

شاید این مطالب را نیز بپسندید  لذت عکاسی در چین زیبا و پهناور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 6 =