تهیه و تنظیم این مطلب در سایت همسران
آموزش زناشویی
جنسی زناشویی/آموزش جنسی,آمیزش,اسپرم,اسپرم سالم,اسپرم صفر چیست ؟,تحریک اسپرم,جنسی,حجم منی,دخول,رابطه جنسی,رابطه زناشویی,غلظت متوسط اسپرم,مقاربت#می #دانید #مورفولوژی #اسپرم #چیست #آیا #می #توان #مورفولوژی #اسپرم #را #بهبود #بخشید

محتوای سایت آموزش جنسی و زناشویی طبتاج جهت کمک به مسایل جنسی و زناشویی خانواده ها تهیه و تنظیم شده است و مناسب افراد زیر 18 سال نمی باشد. در صورتی که زیر 18 سال دارید , این سایت را ترک نمایید .

مورفولوژی اسپرم،مورفولوژی اسپرم چیست،تفسیر مورفولوژی اسپرم

تفسیر مورفولوژی اسپرم

 

به گزارش سایت طبتاج  ریخت‌شناسیmorphology  اسپرم، یعنی بزرگی و شکل اسپرم یکی‌ از موضوعاتی است که در آنالیز منیsemen analysis برای ناباروری مردانه مورد بررسی قرارمی‌گیرد. نتایج ریخت‌شناسی اسپرم sperm به‌صورت درصد اسپرمی که زیر میکروسکوپ دارای ریخت طبیعی است گزارش می‌شود. 

اسپرم طبیعی دارای سری بیضی شکل بادمی بلند است. سر و دم اسپرم غیرطبیعی دارای نواقصی است مثل بزرگ‌بودن یا بد شکل بودن، سریا دم دوتایی یا فنری شکل. این نقایص برقدرت رسیدن و نفوذ اسپرم در تخمک‌ تأثیر می‌گذارند. در تمامی نمونه ها حدودا 4 درصد اسپرم بد شکل وجود دارد که می تواند طبیعی باشد.

 

بررسی شکل مناسب اسپرم، تنها یک قسمت آزمایش باروری است و به‌خودی‌ خود عامل تعیین باروری نیست. سایر عواملی که در آنالیز اسپرم بررسی می‌شوند عبارتند از:

•حجم مایع منی

• تعداد تام اسپرم

• غلظت اسپرم

• شادابی اسپرم

• تحرک اسپرم

 

مورفولوژی اسپرم چیست؟

مورفولوژی به شکل اسپرم شما اشاره دارد یا همان چیزی است که زیر میکروسکوپ به نظر می رسد. به طور خاص، مورفولوژی شکل سر و اندازه اسپرم را نشان می دهد. شکل سر مهم است، زیرا بر توانایی اسپرم برای حل کردن سطح خارجی تخمک و بارور کردن آن تاثیر می گذارد.

شاید این مطالب را نیز بپسندید  علائم و نشانه ها ناتوانی جنسی در زنان را بشناسید . :: .

 

مورفولوژی اسپرم،مورفولوژی اسپرم چیست،تفسیر مورفولوژی اسپرم

 مورفولوژی اسپرم

 

محدوده ی مورفولوژی اسپرم معمولی

یک اسپرم طبیعی دارای یک سر بیضوی است که حدود 5-6 میکرومتر طول و 2.5-3.5 میکرومتر عرض و یک دم طولانی دارد. هنگامی که نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل اسپرم را دریافت می کنید، تعدادی از نتایج را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده درصد اسپرم در نمونه است که اندازه و شکل طبیعی دارد.

 

استانداردهای مختلفی برای آن وجود دارد که طبیعی است. اما محدوده طبیعی مورفولوژی بین 4 تا 14 درصد است. با توجه به اینکه چه سیستمی استفاده می شود، ممکن است اعداد مختلفی برای تجزیه و تحلیل اسپرم مشاهده کنید. 4٪ بر اساس مورفولوژی “سخت” کورگر طبیعی است؛ که رایج ترین سیستم ارزیابی مورفولوژی است. از آنجائیکه “طبیعی” فقط نیاز به 4 درصد اسپرم با شکل و اندازه نرمال دارد، می توانید بگویید که هر مرد دارای اسپرم غیر طبیعی است. 

 

مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم بدان معنی است که بسیاری از اسپرم ها در یک نمونه شکل غیر طبیعی دارند – به عنوان مثال، آنها ممکن است بیش از یک دم یا سر کج داشته باشند. این موضوع مهم است، زیرا داشتن یک شکل غیر طبیعی ممکن است باعث نفوذ سخت آن به تخمک شود. مورفولوژی اسپرم غیر طبیعی ممکن است به ناباروری مرد منجر شود.

 

آیا می توانید مورفولوژی اسپرم را بهبود بخشید؟

اسپرم شما معمولا در جوانی سالم تر است. بعضی از پزشکان توصیه می کنند اسپرم خود را در مراحل اولیه زندگی فریز کنید تا بتوانید از سالم ترین اسپرم استفاده کنید.  بدن شما همیشه اسپرم جدید تولید می کند، بنابراین تغییرات در رژیم غذایی یا شیوه زندگی شما می تواند سلامت اسپرم آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله:

شاید این مطالب را نیز بپسندید   ترس ازلذت هم آغوشی چطور به وجود می آید ؟

 

کاهش وزن

 ورزش منظم

اجتناب از نوشیدن الکل، مصرف دخانیات، یا مواد مخدر 

 پوشیدن بوکسورهای پنبه ای شل

برخی از مکمل های طبیعی و ویتامین ها نیز ممکن است برای ترویج مورفولوژی طبیعی اسپرم مفید باشند.

 

مورفولوژی اسپرم،مورفولوژی اسپرم چیست،تفسیر مورفولوژی اسپرم

برای بهبود مورفولوژی اسپرم

 

علل احتمالی دیگر باروری مردان چیست؟

زمانى که تصمیم به بچه دار شدن گرفتید و حس کردید که مشکلى وجود دارد، حتما با پزشکتان مشورت کنید . مورفولوژی اسپرم تنها یکی از علل احتمالی است.

 

شرایط پزشکی

بسیاری از شرایط پزشکی وجود دارد که می تواند مشکل ساز شود. شرایطی مانند واریکوسل، عفونت و عدم تعادل هورمونی می تواندن بر روى باروری تاثیر بگذارند. حتی تشخیص بیماری سلیاک می تواند یک عامل باشد.

 

عوامل محیطی

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا تابش اشعه در محل کار یا در منزل ممکن است اسپرم ها را تحت تاثیر قرار دهد، و به نوبه خود بر روى باروری تاثیر بگذارد.

 

شیوه زندگی

احتمالا می دانید که سیگار و مواد مخدر زمان تلاش براى بارورى ایده هاى خوبى نیستند، اما شیوه هاى دیگر زندگی نیز می تواند بر روى باروری شما تأثیر بگذارند:

 

# محدود کردن مصرف الکل

# حفظ وزن سالم و یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاق بودن.

# مدیریت یا کاهش استرس عاطفی.

 

نتیجه گیرى

مورفولوژی اسپرم تنها یک قطعه کوچک از پازل باروری است، بنابراین اگر محدوده ى آن مى تواند بر روى بارورى شما تاثیر بگذارد بهتر این است که نتایج آن را با پزشک خود در میان بگذارید .

محتوای سایت آموزش مسایل جنسی و زناشویی همسران از سایت های مختلف که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند گرد آوری شده , اما داری محدودیت سنی زیر 18 سال می باشد و فقط در جهت رفع مشکلات زناشویی زوج ها نوشته شده است . در صورتی که زیر 18 سال دارید این سایت را ترک نمایید .

شاید این مطالب را نیز بپسندید  آیا کاندوم تاثیری بر جلوگیری از بیماری های مقاربتی دارد ؟ :: .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + نوزده =